18+-as valóságok | Két könyv a bántalmazás természetéről

Hercsel Adél: Láthatatlan pokol Túléléstörténetek a családon belüli erőszak hőseiről  Valamiért nagyon vagányan vágtam bele Hercsel Adél könyvének olvasásába és fogalmam sincs, miért gondoltam, hogy majd pont egy riportkönyv kerüli el a kínzó részleteket és a beszámolók majd csak finoman utalnak a bántalmazás horrorisztikus részleteire. Néhányszor, mikor idézni szerettem volna, két dolgon gondolkodtam el:Egy, hogy kell-e ezzel sokkolnom azokat, akik beleszaladnak az idézetekbe. A másik, hogy vajon pipáljam-e a felnőtt tartalom rubrikát.  És ez a második kérdés elborzasztott. Hogy rengeteg, rengeteg, elképzelhetetlenül sok gyerek vagy felnőtt (igen, férfiak is, nem csak nők) ebben a pillanatban, ahogy ezt írom, és ahogy te olvasod, épp a 18 éven felülieknek sem ajánlott valóságot élik át az otthonaikban. A valóságot mégis hogyan címkézzük fel?…„Emlékszem, egy keddi nap volt, ültem a fotelben, és néztem a Kisfilmek a…

Continue Reading

Őszinte vallomás a függőségeimről | Adam Alter: Ellenállhatatlan

Már előre féltem ettől.Nem attól, hogy leszoktatom magam a közösségi médiáról,mert arra minden porcikámmal vágytam - olyannyira, hogy hosszas mérlegelés után még az imádott munkámról is lemondtam.Kvázi új életet kezdek az ügy érdekében. Azaz hogy visszaszerzem a régit.De hogy jövök majd ahhoz, hogy netes felületen írok erről, aztán a blogbejegyzést megosztom Facebookon és Instagramon? Mégis mekkora hipokratának tartanak majd az emberek?Egészen addig foglalkoztatott ez a gondolat, míg egy hétvégi elvonuláson - én Badacsonytomajon, a telefonom Budapesten - olvasni nem kezdtem Adam Alter Ellenállhatatlan című könyvét, mely egy 2010-es történettel indít, ahol Steve Jobs bemutatja az ipadet, mint minden idők legkényelmesebb, legfantasztikusabb készülékét. "Úgy vélte, mindenkinek kell hogy legyen egy ipadje. De a saját gyermekeinek nem engedte meg, hogy használják." "Úgy tűnik tehát, hogy a techtermékek előállítói a kábítószer kereskedelem alapszabályát…

Continue Reading

Szilvási Lajos – kezdőknek és haladóknak

Elöljáróban annyit, hogy Szilvásit szinte mindig fenntartásokkal kell olvasni, ami a korrajzot illeti. Golubeff Lóránt, az Alinea Kiadó ügyvezető igazgatója, aki sorra jelenteti meg a nehezen hozzáférhető Szilvási-regényeket - bölcsen kifejtette:"Egy távoli világ, ami furcsa lehet mindazoknak, akik nem éltek akkoriban. Napjainkban már idegen a regényt átható korszellem - és meglehetősen naivak a szereplők. Kétségtelen, hogy nem ez a magyar történelem legfelemelőbb korszaka. Ne várjunk rendszerkritikus regényt, hiszen akkoriban ilyenek megjelenésére nem volt esély.”Hogy miért imádom mégis ezeket az elvtársazó figurákat? (Azon túl, hogy remekül vannak megalkotva.)Mert a lélek nem változik.A ’60-as években ábrázolt tini ugyanúgy szeret, ahogy én szerettem 2006-ban (…és ’nyolcban, meg ’tizenegyben…) Nagy kár, hogy az utánunk következő generáció valószínűleg még nehezebben találja majd a kapcsolódást a szerzővel és a korral, amelyről írt. Azért sajnálom, mert merem állítani,…

Continue Reading
Close Menu